• Автомобили
    +408
  • За нас
  • Блог
BG
Добави автомобил
  1. Начало
  2. Блог
  3. German cars
  4. Mercedes-AMG GT SUV: разлики между трите версии и зареждане до 710 кВт
German carsNews

Mercedes-AMG GT SUV: разлики между трите версии и зареждане до 710 кВт

Константин Лупандин
Константин Лупандин
18 октомври 2026 г.Време за четене: 3 минПрегледи: 17
Добавете като предпочитан източник
  1. GT 53, GT 55 и GT 63: основни разлики
  2. Защо двете по-мощни версии имат еднакви 721 к.с.
  3. Ускорение: защо се посочват и 2,5, и 2,7 секунди
  4. Зареждане до 710 кВт: какво точно обещава Mercedes-AMG
  5. Сметката: пикът от 710 кВт не е средната мощност
  6. Какво друго се различава в оборудването
  7. Електромобил, който възпроизвежда звук на V8
  8. Как да четете характеристиките преди покупка

Съдържание

  1. GT 53, GT 55 и GT 63: основни разлики
  2. Защо двете по-мощни версии имат еднакви 721 к.с.
  3. Ускорение: защо се посочват и 2,5, и 2,7 секунди
  4. Зареждане до 710 кВт: какво точно обещава Mercedes-AMG
  5. Сметката: пикът от 710 кВт не е средната мощност
  6. Какво друго се различава в оборудването
  7. Електромобил, който възпроизвежда звук на V8
  8. Как да четете характеристиките преди покупка
Mercedes-AMG GT SUV: разлики между трите версии и зареждане до 710 кВт

Често задавани въпроси

GT 53 е оборудван с два електромотора, а GT 55 и GT 63 — с три. GT 63 има по-висока пикова мощност и по-богато стандартно оборудване на шасито, докато GT 55 може да се предлага с батерия с увеличен капацитет и зареждане до 710 кВт — в зависимост от пазара.

За батерията с капацитет 128 кВт·ч Mercedes-Benz USA посочва около 12 минути при мощност до 710 кВт. За батерията с капацитет 106 кВт·ч заявеното време е 11 минути при мощност до 600 кВт. На станция с мощност 400 кВт заявеното време се увеличава съответно до 16 и 14 минути.

Резултатът от 2,5 секунди е получен с предварително движение от 1 фут, при което първите 30,48 см не се включват в измерването. Без това изключване публикуваният резултат е 2,7 секунди. Ускорението трябва да се сравнява само при еднаква методика на измерване.

На 17 октомври 2026 г. Mercedes-AMG представи електрическия GT SUV — първият голям SUV, разработен изцяло от подразделението от самото начало. Гамата включва три версии: GT 53, GT 55 и GT 63. Разликите не се изчерпват с мощността: базовият модел има различна конструкция на задвижването, а максималната мощност на зареждане от 710 кВт е достъпна с батерия с увеличен капацитет.

Според официалното съобщение на Mercedes-Benz приемането на поръчки за GT 53 в Германия ще започне на 20 октомври 2026 г. Обявената цена е от 113 050 евро с 19% германски ДДС. GT 55 и GT 63 ще последват през пролетта на 2027 г. Тези срокове и цена се отнасят за посочения пазар.

GT 53, GT 55 и GT 63: основни разлики

GT 53 е оборудван с два синхронни електромотора с постоянни магнити — по един на всяка ос. GT 55 и GT 63 разполагат с три мотора с аксиален магнитен поток: един отпред и два отзад. Тази схема позволява тягата към задните колела да се управлява поотделно. И трите версии са със задвижване на четирите колела.

Показател

GT 53 SUV

GT 55 SUV

GT 63 SUV

Брой мотори

2

3

3

Пикова мощност

400 кВт / 544 к.с.

600 кВт / 816 к.с.

860 кВт / 1169 к.с.

Продължителна мощност

270 кВт / 367 к.с.

530 кВт / 721 к.с.

530 кВт / 721 к.с.

Въртящ момент

800 Н·м

1860 Н·м

2000 Н·м

0–100 км/ч без изключване на първите 30,48 см

4,2 с

3,1 с

2,7 с

Нетен капацитет на батерията

106 кВт·ч

106 или 128 кВт·ч

106 или 128 кВт·ч

Максимална мощност на зареждане с постоянен ток

600 кВт

600 или 710 кВт

600 или 710 кВт

Мощността е посочена в метрични конски сили. Изброените варианти на батерията се отнасят за международната спецификация: в американското съобщение за GT 55 и GT 63 са посочени батерии с капацитет 128 кВт·ч. Наличността на конкретната комбинация трябва да се провери за държавата, в която ще бъде закупен автомобилът.

Защо двете по-мощни версии имат еднакви 721 к.с.

Пиковата и продължителната мощност са различни показатели. GT 55 и GT 63 имат еднаква заявена продължителна мощност, но GT 63 достига по-висока пикова стойност. Затова разликата между 816 и 1169 к.с. не означава, че по-мощната версия постоянно разполага с предимство от 353 к.с. При сравнение трябва да се вземат предвид и двата показателя.

GT 53 има и друга особеност: двустепенна трансмисия за задния електромотор. Късата първа предавка помага при потегляне, а втората е предназначена за движение с висока скорост. Предният мотор може да се изключва при малко натоварване; при по-мощните версии той също се включва според необходимостта.

Ускорение: защо се посочват и 2,5, и 2,7 секунди

За GT 63 производителят публикува и двата резултата. Стойността от 2,5 секунди е получена с предварително движение от 1 фут: първите 30,48 см от движението не се включват в измерването. Без това изключване резултатът е 2,7 секунди. Ускорението на различни автомобили може да се сравнява коректно само при еднаква методика.

Зареждане до 710 кВт: какво точно обещава Mercedes-AMG

В основата на системата са 800-волтова архитектура и директно охлаждане на цилиндричните клетки с електронепроводимо масло. То обтича всяка клетка и отвежда топлината. Според описанието на производителя това решение е предназначено да осигури висока мощност на батерията и бързо зареждане.

В техническото описание на Mercedes-Benz USA за батерията с капацитет 128 кВт·ч са посочени до 710 кВт и около 12 минути за зареждане от 10 до 80%. При батерията с капацитет 106 кВт·ч са посочени до 600 кВт и 11 минути. На станция с мощност 400 кВт заявеното време се увеличава съответно до 16 и 14 минути.

Сметката: пикът от 710 кВт не е средната мощност

За голямата батерия Mercedes посочва добавяне на 83 кВт·ч за десет минути. Разделяме енергията на времето: 83 ÷ (10/60) = 498 кВт. Това е изчислена средна мощност въз основа на публикуваните данни, а не резултат от независим тест. 710 кВт е максимална стойност, а не обещание, че тази мощност ще се поддържа през цялата зарядна сесия.

При планиране на пътуване е по-полезно да се знае времето за необходимото дозареждане, отколкото един максимален показател. Станцията трябва да поддържа необходимите напрежение и мощност, а реалният резултат зависи и от състоянието на батерията. Зареждането от 400-волтови станции е предвидено, но само по себе си не означава достигане на максималните 710 кВт.

Заявлението за добавяне на приблизително 450 км за десет минути е изчислено по цикъла WLTP. Това не е обещание, че автомобилът ще измине същото разстояние по скоростна магистрала през зимата: разходът се променя според скоростта, температурата, натоварването и използването на климатичната система. В съобщението данните за зареждането са обозначени като предварителни.

Какво друго се различава в оборудването

При GT 63 карбон-керамичните спирачки са част от стандартното оборудване, докато за GT 55 се предлагат като опция. Активното окачване AMG ACTIVE RIDE CONTROL+, което управлява страничното накланяне и надлъжните движения на каросерията, също е стандартно за GT 63 и се предлага срещу доплащане за GT 55. Затова при сравнението на двете по-мощни версии трябва да се вземат предвид не само мощността, но и оборудването.

Електромобил, който възпроизвежда звук на V8

При GT 55 и GT 63 режимът AMGFORCE Sport+ възпроизвежда звука на осемцилиндров двигател. Както обяснява официалната страница на модела, за целта са записани реални автомобили, включително AMG GT R. Звуковата картина реагира на ускорението и симулираната смяна на предавките, а вибрационните елементи в седалките добавят физическа обратна връзка. Това е отделна функция за възприемане на автомобила: под капака няма бензинов двигател.

Как да четете характеристиките преди покупка

  • GT 53 е отделна конструкция с два мотора. Тя запазва 800-волтовата архитектура и бързото зареждане, но се различава от по-мощните версии по устройството на задвижването.

  • GT 55 предлага три мотора с аксиален магнитен поток и батерия със зареждане до 710 кВт, без да преминава към максималната мощност на GT 63. Наличността на батерията зависи от пазара.

  • GT 63 добавя по-висока пикова мощност и по-богато стандартно оборудване на шасито. Доплащането има смисъл да се оценява след появата на местните цени и списъка с опции.

За дълги пътувания ключовата комбинация е избраната батерия и зарядните станции по маршрута. За динамиката са важни версията на задвижването, оборудването на шасито и условията, при които е измерено ускорението. Само обозначението GT 63 или цифрата 710 кВт не заменят тези уточнения.

Намерете следващия си автомобил още днес

Разгледайте стотици обяви от проверени дилъри и частни продавачи. Умни филтри, подробни страници на автомобилите и актуализации в реално време – всичко необходимо за правилния избор.

Към каталога

Други статии

Всички обяви за автомобили на едно място.

[email protected]
Get it on Google PlayDownload on the App Store
Платформа
  • Автомобили
  • За нас
  • Блог
  • Контакти
Правна информация
  • Условия за ползване
  • Политика за поверителност
  • Информация за дилъри
На живо
  • 46 561 Активни автомобили
  • 408 Добавени днес
  • 2841 Продадени за 24 ч
  • 10 204 Посещения на месец
  • 66 Посещения за 24 ч
© 2026 zvelta
BG
BG