
Pytania i odpowiedzi
BYD deklaruje ładowanie od 10 do 70% w pięć minut, od 10 do 97% w dziewięć minut oraz od 20 do 97% w 12 minut przy temperaturze −30 °C. Wynik dziewięciu minut nie oznacza ładowania od zera do pełna i nie obejmuje czasu potrzebnego na znalezienie stanowiska, podłączenie samochodu oraz uruchomienie sesji.
Design RWD ma jeden tylny silnik, moc 340 kW, przyspiesza do 100 km/h w 8,0 s i oferuje zasięg WLTP do 653 km. Excellence AWD jest wyposażony w dodatkowy silnik z przodu, rozwija 570 kW, przyspiesza do 100 km/h w 4,6 s i ma zasięg WLTP do 602 km.
Przy wykorzystywaniu wszystkich trzech rzędów ATTO 8 oferuje 270 l tylnej przestrzeni bagażowej oraz oddzielny przedni schowek o pojemności 136 l. Maksymalna pojemność tylnej przestrzeni ładunkowej wynosi 1960 l po złożeniu drugiego i trzeciego rzędu.
12 października 2026 roku BYD zaprezentował na targach motoryzacyjnych w Paryżu europejską wersję modelu ATTO 8 — siedmiomiejscowego elektrycznego SUV-a z baterią o pojemności 115 kWh. Najważniejsza deklaracja producenta dotyczy ładowania od 10 do 97% w dziewięć minut. W przypadku samochodu rodzinnego równie istotne są jednak inne liczby: ile bagażu mieści się za trzecim rzędem, czym różnią się wersje i gdzie będzie można skorzystać z takiej prędkości ładowania.
Dwie wersje: większy zasięg albo napęd na cztery koła
W oficjalnym komunikacie dotyczącym premiery BYD opisuje dwie elektryczne odmiany. Design RWD ma jeden silnik z tyłu, natomiast Excellence AWD otrzymał dodatkowy silnik elektryczny z przodu. Pojemność baterii jest taka sama, ale różnią się moc, osiągi i zasięg.
Parametr | Design RWD | Excellence AWD |
|---|---|---|
Napęd | Na tylną oś | Na cztery koła |
Moc | 340 kW / 462 KM | 570 kW / 775 KM |
Moment obrotowy | 365 Nm | 775 Nm |
Przyspieszenie 0–100 km/h | 8,0 s | 4,6 s |
Bateria | 115 kWh | 115 kWh |
Zasięg, cykl mieszany WLTP | Do 653 km | Do 602 km |
Różnica w deklarowanym zasięgu wynosi 51 km na korzyść napędu na tylną oś. Dlatego wybór wyłącznie na podstawie mocy nie byłby rozsądny: Design RWD będzie ciekawszy dla osób, które bardziej cenią zasięg niż przyspieszenie, a Excellence AWD oferuje napęd na obie osie i wyraźnie lepsze osiągi. Bez znajomości cen nie da się jeszcze ocenić, ile trzeba będzie dopłacić za te możliwości.
Dziewięć minut: co dokładnie mierzy BYD
W przypadku ATTO 8 producent deklaruje trzy tryby: od 10 do 70% w pięć minut, od 10 do 97% w dziewięć minut oraz od 20 do 97% w 12 minut przy temperaturze −30 °C. Dziewięć minut oznacza ładowanie od 10 do 97%, a nie od zera do pełna. Nie jest to również cały czas postoju: znalezienie wolnego stanowiska, podłączenie samochodu i uruchomienie sesji wymagają dodatkowego czasu.

Dlaczego zimowe „dodatkowe trzy minuty” wymagają wyjaśnienia
Wartości dla zwykłych i zimowych warunków dotyczą różnych zakresów ładowania. W pierwszym przypadku bateria zyskuje 87 punktów procentowych, w drugim — 77. Na tej podstawie nie można więc stwierdzić, że przy −30 °C naładowanie tej samej ilości energii trwa dokładnie o trzy minuty dłużej. Prędkość ładowania należy porównywać przy takim samym zakresie procentowym.
Szybkie ładowanie wymaga odpowiedniej stacji
5 marca 2026 roku BYD zaprezentował baterię Blade drugiej generacji oraz system FLASH Charging. W technicznym opisie systemu firma podaje moc do 1500 kW przez jedno złącze w chińskiej wersji stacji. To parametr urządzenia do ładowania; nie można przypisywać go europejskiemu ATTO 8 jako stałej mocy przyjmowanej przez samochód.
Stację uzupełnia własny magazyn energii: ładuje się on z sieci wolniej, a podczas sesji samochodu pomaga dostarczać wysoką moc. BYD rozwiązuje więc problem nie tylko po stronie auta, lecz także infrastruktury energetycznej.

W Europie firma zapowiedziała rozwój sieci FLASH Charging do 3000 stacji do końca 2027 roku. Będzie to przyszła sieć, a nie potwierdzenie dostępności szybkiego ładowania na każdej dzisiejszej trasie. Deklarowanych dziewięciu minut nie można automatycznie odnosić do zwykłej stacji prądu stałego.
Co sprawdzić przed dłuższą podróżą
Czy na trasie znajduje się kompatybilna stacja o odpowiedniej mocy.
Czy działa, czy dostępna jest płatność i czy istnieje zapasowy punkt ładowania.
Jaki poziom naładowania będzie przewidywany po przyjeździe: wynik dla zakresu 10–97% nie opisuje żadnego innego przedziału.
Siedmiu pasażerów: gdzie zmieścić bagaż
ATTO 8 ma 5040 mm długości, 1996 mm szerokości i 1760 mm wysokości. Przy wykorzystywaniu wszystkich trzech rzędów z tyłu pozostaje 270 l przestrzeni bagażowej, a z przodu znajduje się oddzielny schowek o pojemności 136 l. Pojemność tylnej przestrzeni ładunkowej sięga 1960 l po złożeniu drugiego i trzeciego rzędu.
Dwa bagażniki nie zastąpią jednego dużego
Arytmetycznie 270 i 136 l daje 406 l, ale są to dwa oddzielne schowki. Dużej walizki lub wózka nie da się rozdzielić między nimi tak jak miękkich toreb. Przy podróży w siedem osób lepiej sprawdzić, jak zmieści się własny bagaż, niż kierować się maksymalną wartością 1960 l. Ostatnia liczba dotyczy samochodu ze złożonymi rzędami siedzeń.
Podgrzewanie, wentylacja i masaż są dostępne z przodu oraz na skrajnych miejscach drugiego rzędu. W trzecim rzędzie przewidziano regulowane zagłówki, a trzystrefowa klimatyzacja należy do wyposażenia standardowego. Lista wyposażenia nie odpowiada jednak na pytanie, czy konkretnemu dorosłemu będzie wygodnie siedzieć z tyłu przez kilka godzin: podczas oględzin warto ocenić pozycję za kierownicą, miejsce na kolana i przejście między rzędami.

Dlaczego 653 km nie jest gotowym planem trasy
Zasięg WLTP to punkt odniesienia do porównania wersji, a nie obietnica przebiegu w każdej podróży. Prędkość, ukształtowanie terenu, temperatura i działanie ogrzewania wpływają na zużycie energii. W badaniu amerykańskiego Departamentu Energii opisano, jak niska temperatura wpływa zarówno na dostępną energię baterii, jak i zużycie energii przez układ klimatyzacji. Są to ogólne prawidłowości dotyczące samochodów elektrycznych, a nie test ATTO 8.

Dlatego deklarowane 653 lub 602 km nie uzasadniają obietnicy takiego samego wyniku na zimowej autostradzie. Do planowania postojów potrzebne są dane o zużyciu energii w podobnych warunkach oraz rezerwa na dojazd do kolejnej działającej stacji.
Kiedy rozpocznie się sprzedaż i czego jeszcze brakuje do wyboru
BYD planuje rozpocząć europejską sprzedaż w pierwszym kwartale 2027 roku. Według stanu na 14 października 2026 roku w sprawdzonych materiałach dotyczących premiery nie podano europejskich cen. Nie ogłoszono również dokładnej daty rozpoczęcia sprzedaży na poszczególnych rynkach.
W przypadku ATTO 8 znane są już różnice między wersjami oraz konkretne dane dotyczące przestrzeni. Kolejnym krokiem dla kupującego jest zestawienie lokalnej ceny, wygody trzeciego rzędu i dostępności FLASH Charging na często używanych trasach. Dopiero to pokaże, na ile ładowanie w dziewięć minut będzie przydatne podczas jego podróży.









